Producenci

Jakiego obornika użyć pod warzywa?

Nawożenie roślin jest niezbędne w każdym gospodarstwie rolnym i w ogrodzie. Podczas wyboru obornika, postawmy na wysoką jakość i naturalne rozwiązania. Dzięki temu warzywa z uprawy będą bardziej ekologiczne i zdrowe. Niezwykłą popularnością cieszy się zastosowanie obornika. Jaki obornik wybrać? O czym warto pamiętać? Jakie rodzaje obornika są łatwo dostępne? Czym się cechują?

Czym jest obornik?

Warto zauważyć, że obornik to naturalny i organiczny nawóz, jakie składa się z odchodów zwierząt gospodarskich i ze ściółki. W składzie znajdują się mineralne składniki typu potas, magnez, fosfor, czy azot, co jest niezbędne do rozwoju roślin. Obornik z powodzeniem poprawia strukturę ziemi i ją odkwasza, co wpływa bardzo dobrze na warzywa. Do nawożenia możemy wykorzystywać naturalny obornik, jakie ma wyjątkowe właściwości odżywcze. Na rynku znajdziemy nowoczesne rozwiązania, jakie dadzą nam komfort. Na uwagę zasługuje obornik suszony i obornik w granulacie. Granulki są łatwiejsze do użytkowania, dlatego cieszą się sporym zainteresowaniem. Odpowiednia struktura sprawia, że produkt łatwiej i szybciej rozkłada się w glebie.

Najpopularniejsze rodzaje

Przed wyborem obornika, warto poznać konkretne rodzaje i różnice między nimi. Pierwszym rozwiązaniem jest koński obornik, jaki zawiera dużo azotu i niewiele sodu. Sprawdzi się na glebach lekkich i ciężkich, co daje wiele możliwości. Ma na celu ogrzewać glebę i nadaje się pod uprawę selera, ziemniaków, marchewki, grochu i pora. Na piaszczystych glebach z kolei posłuży nam bydlęcy obornik. Zatrzymuje on w glebie wodę i dobrze ją odkwasza. Odznacza się wysoką zawartością składników typu azot, magnez, fosfor. Sprawdzi się do uprawy brukwi, kapusty, jarmużu, szparagów i kalarepy.

Nie zapominajmy o świńskim oborniku, jaki również sprawdzi się na glebach piaszczystych. Posiada sporo azotu, dzięki czemu nadaje pod uprawę roślin wiele zielonej masy. Najlepiej zastosować go podczas uprawy szpinaku, kapusty, cebuli, kalafiora i buraków. Ceniony na rynku jest również kurzy obornik, jaki zawiera znacznie więcej azotu, niż inne rozwiązania. W tym wypadku trzeba stosować produkt z dużą ostrożnością.

Nawożenie pomidorów i ogórków wymaga dokładności i starannego wybrania nawozu. W tym wypadku sprawdzą się nawozy wieloskładnikowe, jakie bazują na wyselekcjonowanym składzie. Obecnie często są one dedykowane właśnie dla pomidorów lub dla ogórków. Najszybciej przyswajane będą produkty w płynnej formie, jakie są rozpuszczalne w wodzie.

Jak wybrać obornik pod warzywa?

Podczas wyboru obornika pod warzywa, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Najważniejszy jest rodzaj gleby, na którym zastosujemy obornik. Ponadto, nie bez znaczenia jest rodzaj roślin, które będą korzystały z nawozu. Pod warzywa doskonałym wyborem jest koński nawóz, jaki jest polecany na rynku już od XIX wieku. Cały czas te zalecenia są aktualne, a warzywa dzięki obornikowi końskiemu rosną szybko i daję obfite plony. Wyjątkiem są tutaj sytuacje, gdy uprawa odbywa się na glebach piaszczystych. W tym wypadku sprawdzą się oborniki świńskie i bydlęce. Najmniej wskazany będzie kurzy obornik, jakie wymaga dobrego rozcieńczenia, co wiąże się z dużą koncentracją składników odżywczych.

Obornik w granulacie doskonale spełni oczekiwania każdego ogrodnika. Doskonała jakość i atrakcyjna cena zachęcają do zakupu. Łatwa dostępność obornika suszonego sprawia, że bardzo chętnie sięgamy po taki produkt. Istnieje wiele ciekawych rozwiązań, jakie dostosujemy do konkretnych roślin w ogrodzie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl