Producenci

Roundup - fakty i mity

Już od wielu lat jednym z najpopularniejszych produktów do zwalczania chwastów jest Roundup. To popularny herbicyd, który cieszy się popularnością na rynku. Okazuje się, że istnieje sporo badań i teorii na temat właściwości produktu, co nie zawsze jest zgodne ze stanem faktycznym. Co powinniśmy wiedzieć o tym produkcie? Czym jest Roundup? Jakie ma zalety? Kiedy warto po niego sięgnąć?

Roundup - co to jest?

Najprościej rzecz ujmując, jest to popularny herbicyd, który znajduje zastosowanie także w ogródkach przydomowych. Odznacza się sporą skutecznością i szybkością działania. Ma za zadanie zniszczyć większość roślin, w tym wieloletnie chwasty. Trudno jest je usuwać innymi metodami. produkt wprowadzono na rynek w 1974 toku. W ostatnich latach zauważalny jest wzrost zainteresowania preparatem. 

W tym wypadku substancją aktywną jest glifosat. To organiczny związek chemiczny, który wnika do tkanek i przemieszcza się w organizmie roślin. To z kolei wpływa na zamieranie części podziemnej i nadziemnej chwastów. Dochodzi do blokowania działania enzymów, które są ważne dla przemian metabolicznych. Faktem jest, że środek zazwyczaj działa po dwóch dobach po opryskaniu chwastów.  Efekty zauważymy z pewnością po 7-14 dniach, a obumieranie roślin odbywa się zwykle po 21 dniach. Roundup jest stosowany na szeroką skalę w uprawach ogrodniczych i rolniczych. Służy do zwalczania chwastów na torach kolejowych, przy budynkach, czy w szczelinach chodnikowej płyty. 

Kilka ciekawostek

Okazuje się, że od kilkunastu lat trwają spory odnośnie szkodliwości produktu dla zdrowia. W 2015 roku uznano produkt za prawdopodobnie rakotwórczy, co doprowadziło  do ograniczenia sprzedaży preparatu w niektórych krajach. To sprawiło, że podjęto kolejne badania i analizy. Co ciekawe, spotkać można wiele opinii na temat gromadzenia się produktów rozkładu glifosatu w ziemi. W naszym kraju początkowo sprzedawano Roundup z informacją o tym, że glifosat ulega biodegradacji. Jednak ta informacja została uznana za nieprawdziwą. W ostatnim czasie w USA zapadły wyroki w konkretnych przypadkach powodowania nowotworów u ludzi. Pozwany koncern Bayer jednakże odniósł się do wyroku i wskazał, że glifosat jest nieszkodliwy dla ludzi i nie ma przeciwwskazań do jego stosowania. 

Czy warto sięgnąć po Roundup?

Wiemy już, że preparat wzbudza mnóstwo kontrowersji. Jednocześnie cały czas jest dostępny w sprzedaży. Możemy zakupić różne opakowania, pojemności i sposób aplikacji produktu. Podczas oceny słuszności stosowania, trzeba zachować umiar. Naukowcy wskazują, że glifosat nie jest groźny dla ludzi. Jednak przy niewłaściwym stosowaniu każdy środek chemiczny może być niebezpieczny. Spotykane są także opinie o tym, że glifosat odznacza się efektywnością i jest najmniej szkodliwy wśród herbicydów, które spotykamy na rynku. Wszelkie środki chemiczne powinniśmy stosować zgodnie z zasadami i ze zdrowym rozsądkiem. 

Podsumowując warto stwierdzić, że istnieje wiele mitów na temat środka Roundup. Pamiętajmy o tym, że nie ma zagrożeń dla zwierząt, środowiska i ludzie ze strony glifosatu. Nie trzeba martwić się toksycznością ani działaniem rakotwórczym. Produkt działa na tej zasadzie, że powoduje śmierć wszelkich chwastów w ogrodach i na polach rolnych. Zastosowanie glifosatu przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie terenu pod uprawę. To z kolei dobrze wpływa na ochronę środowiska. Nowoczesne preparaty tego typu są na szeroką skalę stosowane przez firmy i odbiorców prywatnych. Zawsze trzeba z nich korzystać zgodnie z zaleceniami producenta. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl