Producenci

Agrowłóknina - do czego służy i jak ją kłaść?

Agrowłóknina to niezwykle ceniony materiał, jaki jest wykorzystywany w ogrodnictwie. Ma on za zadanie głównie okrywać rośliny i ściółkować dane podłoże. Pozwala zahamować wzrost chwastów i ograniczać straty, jakie powstają w zimowe dni. Niezwykle ważne jest dobranie dobrej jakościowo agrowłókniny, którą następnie należy odpowiednio ułożyć. Czym cechuje się ten produkt? Jaki rodzaj agrowłókniny wybrać? O czym warto pamiętać?

Czym jest agrowłóknina?

Najprościej rzecz ujmując, jest to materiał stworzony z włókien polipropylenowych. Ma on nieregularną i splątaną strukturę, z odciśniętymi rowkami. Odznacza się dobrą cyrkulacją powietrza, sporą wytrzymałością i przepuszczalnością wody. Podczas wyboru tego materiału wiele zależy od zastosowania. Niezwykle istotna jest też długość i szerokość agrowłókniny, przy czym dostępne są różnorodne kolory i gramatury. Materiał możemy zakupić na zapas, gdyż odpowiednie przechowywanie pozwoli zachować dobrą jakość przez wiele lat.

Popularne rodzaje agrowłókniny

Wśród najbardziej cenionych rodzajów agrowłókniny, wyróżnić można:

  • Agrowłókninę do ściółkowania - ma ona ciemną barwę, około 2-3 mm grubości i gramaturę od 50 do 100g/m2. Pozwala wchłaniać promienie słoneczne i podnosić temperaturę podłoża. Właściwości tego typu sprawdzą się w uprawie warzyw ciepłolubnych - papryka, melon, oberżyna, pomidor.
  • Agrowłókninę białą wiosenną - gramatura bazuje na 15-30g/m2. Jest stosowana do okrywania upraw po siewie i po wchodach. Ma na celu ochraniać przed przegrzaniem i przymrozkami. Cechuje się dużą przepuszczalnością i wpływa na harmonijny rozwój siewek.
  • Agrowłókninę do okrywania roślin - jest ona dosyć lekka i ma biały kolor. W tym wypadku barwa odgrywa istotną rolę, gdyż pozwala odbijać promienie słoneczne. W przeciwnym razie dochodzi do przemarzania roślin. Do zabezpieczania zieleni przyda nam się rękaw ochronny z polipropylenu, jaki można przyciąć do danej długości.
  • Geowłókninę filtracyjną - wykorzystywana jest w oczkach wodnych. Znajduje zastosowanie także przy budowie nawierzchni i ścieżek w ogrodzie.

Jak widać, istnieje sporo ciekawych rozwiązań, jakie dopasujemy do danej roślinności.

Jak kłaść agrowłókninę?

Każdy ogrodnik powinien doskonale poradzić sobie z położeniem agrowłókniny. Przed rozpoczęciem zadania trzeba oczyścić stanowisko, spulchnić je i wyrównać. Rolkę rozwijamy w danym miejscu, przy czym nie ma znaczenia, którą stroną materiał będzie przylegał do ziemi. Materiał nie ma bowiem strony prawej i lewej. Do zamocowania przydadzą się specjalne szpilki z metalu lub tworzywa sztucznego. Dzięki temu sprawnie połączymy konkretne rolki materiału. Praca z użyciem agrowłókniny jest bardzo łatwa. Krok pierwszy to rozwinięcie rolki i przycięcie jej do pożądanej długości. Na terenie oczyszczonym mocujemy materiał dzięki szpilkom. Jeżeli w otoczeniu rosną rośliny, trzeba przymierzyć materiał i naciąć go na kształt krzyża, tworząc mały otwór. Następnie poszczególne partie materiału łączymy z pomocą szpilek, na zakładkę. Po nacięciu materiału, układamy rośliny przez otwór. W sytuacji, gdy mamy do czynienia ze sporymi pustymi przestrzeniami, przy roślinach warto ułożyć dodatkowe płaty agrowłókniny. Na agrowłókninę wysypujemy ściółkę i cały proces jest gotowy.

Wiosenna agrowłóknina jest zakładana na obsiane grządki z wykiełkowanymi roślinami - trzeba pamiętać o tym, aby nie zniekształcać i nie krępować roślinności. Brzegi materiału należy przytwierdzić, przysypując je kopcami ziemi. Dodatkowo, ogrodnicy stosują przytwierdzenie za pomocą cegieł lub kamieni. To doskonała ochrona przed wiatrem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl